Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Bsp1407I (BsrGI) (10 U/μL)
Cut at T^GTACA sites with Bsp1407I (BsrGI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: BsrGI, BstAUI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ FastDigest EheI
Cut at GGC^GCC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ EheI, which performs best using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: BbeI, DinI, EgeI, KasI, Mly113I, NarI, SfoI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | EheI |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | Blunt |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ Eam1105I (AhdI) (10 U/μL)
Cut at GACNNN^NNGTC sites with Eam1105I (AhdI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: AhdI, AspEI, BmeRI, DriI, EclHKI).
Invitrogen™ Anza™ 4 BpiI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Bpi I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ AatII (10 U/μL)
Cut at GACGT^C sites with AatII restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: ZraI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | AatII |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ SacI (10 U/μL)
Cut at GAGCT^C sites with SacI restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: Eco53kI, EcoICRI, Psp124BI, SstI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ SspDI (KasI) (10 U/μL)
Cut at G^GCGCC sites with SspDI (KasI) restriction enzyme, which functions best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: BbeI, DinI, EgeI, KasI, Mly113I, NarI, SfoI).
Thermo Scientific™ Bovine Serum Albumin (BSA)
Stabilize enzymes, increase PCR yields, and prevent adhesion of enzymes with Thermo Scientific™ Bovine Serum Albumin.
Thermo Scientific™ MluI (10 U/μL)
The MluI restriction enzyme recognizes A^CGCGT sites and cuts best at 37°C in R buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Mlu I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer R |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest NdeI
The FastDigest NdeI restriction enzyme recognizes CA^TATG sites and cuts best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: FauNDI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Nde I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X FastDigest Buffer/FastDigest Green Buffer |
| Overhang | 5' protruding ends |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Product Line | FastDigest |
Thermo Scientific™ FastDigest PacI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest Eco47III
Cut at AGC^GCT sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ AfeI (Eco47III), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest VspI
Cut at AT^TAAT sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ AseI (VspI), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: PshBI).
Thermo Scientific™ FastDigest BshTI
Cut at A^CCGGT sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ AgeI (BshTI), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest Eco72I
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.